Här kommer jag att visa möbler som jag har till salu.
Här har jag två vackra empirstolar till salu i min verkstad.
Pris. 1500kr st
När jag byter kamrem på bilen så begär jag tillbaka min gamla utbytta kamrem. Av den kan man tillverka mycket roliga saker såsom speglar tex!
Det två delarna som tillsammans bildar ett hjärta är klädda med min kamrem! De kuggar i varandra så fint. Kam together heter denna skapelse av mig. Fyndigt va!
Om du är sugen på ett enstyckstillverkat spelbord i mahogny så har jag ett till salu nu. Jag har tillverkat detta 2003. Ess, kung och dam är infällt i intarsiateknik. Unikt! Finns endast i detta exemplar.
Fläckarna på bordsskivorna är åtgärdade.
När bilverkstaden bytte kamrem på bilen bad jag att få behålla kamremmen. Jag fick två stycken! Jag gick länge och funderade på vad jag skulle göra med dem. Så plötsligt en dag dök det upp en idé. Jag gör en spegelram av dem. Och vips så var kamremmarna återbrukade i min skapelse. ”Kam Together”
Vad tycker du?
Om man inte gillar byrån där hemma kan man ju alltid skoja till det så här kanske…
Ganska fräck va! Får man göra så med gamla möbler? Klart du får… 🙂 Just denna byrå är såld, men jag kan fixa till din så den liknar denna.
Praktisk hylla om du har trångt i hallen!
Denna byrå har fått ny skepnad i min verkstad.
Efter lite spackling ,slipning och målning la jag på en tunn grålasyr. Jag monterade på nya beslag i gustaviansk stil. Jag tyckte det passade bra in på byrån!
Om du vill köpa denna nyrenoverade byrå är priset 2900 kr. SÅLD! Jag sålde denna byrå 22/10-15. Vill du ha en likadan så hör av dig..kanske har du en byrå stående hemma som jag kan måla om åt dig.
Så såg denna typiska 50-talsbyrå ut innan jag stöpte om den.
Så här blev resultatet!
Pris för denna nyrenoverade byrå 1800 kr
Byrån på bilden ovan blev såld 2015-03-02. Är du intresserad av en liknande så hör av dig.
Praktisk pall att ha i hallen tex.
Så såg den ut innan ommålningen.
Och så här blev den efter målningen.
Pris för pallen 650 kr. SÅLD 11/2-16. Vill du ha en likadan kanske jag kan fixa det åt dig. Du kanske rent av har en som du vill få ommålad
Varför inte skaffa denna snurrpall. Kan tjäna som pianopall. Skruva upp stämningen!
Pris: 750 Kr